cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents
logo cestovni-ruch.cz

 Databáze dodavatelů
 Reality v CR
 Hotelnictví
 Cestovní kanceláře
 Pohostinství
 Lázeňství
 Hoteloví podvodníci
 Informační zdroje
 Zákony a vyhlášky
 Evropská unie
 Letecká doprava
 Výstavy a veletrhy
 Vzdělávání
 Statistika
 Kategorizace
 Diskuzní fóra
 Reklama a kontakt
 
RSS 2.0.
Partneři serveru:
COT Business
Agentura CzechTourism

CzechTourism - Česká centrála cestovního ruchu


·19.02.2002 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·19.02.2002 | Vít Pechanec

Poslat emailem Poslat e-mailem  Komentovat
Příspěvek od Vít Pechanec z 19.02.2002

Tisková zpráva
Kalendář zážitků začíná


Dne 16.1.2002 uvádí Česká centrála cestovního ruchu v život svůj nový marketingový projekt Kalendář zážitků, který je dalším krokem ve spolupráci s regiony. Napomáhá jejich turistickému rozvoji a snaží se motivovat turisty k návštěvě jednotlivých regionů. Záměrem ČCCR je vyzdvihnout zajímavé regionální akce a umožnit jejich organizátorům prezentaci své akce i regionu formou semináře, případně výstavky či ochutnávky, které se uskuteční v prostorách informačního centra České centrály cestovního ruchu na Vinohradské třídě 46, Praha 2, zhruba 2 – 3 týdny před plánovanou akcí.

První akce Kalendáře zážitků se obrací k lidovým tradicím, konkrétně ke slavení masopustu. Byl to třídenní svátek, který se slavil ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začínal 40denní půst, končící o velikonocích. A protože jsou velikonoce svátkem pohyblivým, měnilo se i datum masopustních oslav. Masopustní neděle mohla připadnout na dny od 1. února až do 7. března. Písemné zprávy o masopustu v Čechách i na Moravě pocházejí ze 13. století, i když jeho původ je zřejmě ještě staršího data. Masopust slavili všichni, od těch nejchudších až po panovníka, který v té době strojil velkolepé hostiny. Masopustní svátky začínaly v neděli a vrcholily v úterý. Venkovem procházely průvody, ve městech se hrála masopustní představení, předváděna většinou žáky. Nejčastějším námětem byla „hra s Bacchusem" (pánem opilců), která byla zakončena jeho odsouzením a potrestáním, třeba vhozením do kašny na náměstí. Ohlasem na tyto hry byly obchůzkové masopustní průvody na venkově spojené s pochováváním Bacchusa či basy. S masopustními oslavami byly spojeny i jiné formy zábavy, různé zvyky a také tradiční

Prvního semináře Kalendáře zážitků věnovaného masopustu se účastní ředitel Valašského muzea v přírodě (Rožnov pod Radhoštěm) Ing. Vítězslav Koukal, CSc., Mgr. Jiřina Veselská, náměstkyně pro odbornou činnost, z Regionálního muzea v Kolíně etnograf a vedoucí skanzenu Muzea lidových staveb v Kouřimi PhDr. Dalibor Hobl a etnograf PhDr. Pavel Popelka, ředitel Muzea J.A.Komenského z Uherského Brodu. Tito hosté představí podrobněji tradice masopustních oslav a představí masopustní programy muzeí, které reprezentují.

Valašské muzeum v přírodě připravilo na sobotu 2. února 2002 celodenní masopustní program v Dřevěném městečku, kde budou obcházet masopustní masky a proběhne „pochovávání basy". Zároveň se uskuteční 5. ročník soutěže mistrů řeznického řemesla „O nejlepší valašskou klobásu".
Muzeum lidových staveb v Kouřimi pořádá masopustní slavnost 9.února 2002, která bude probíhat od 10 do 16 hodin, průvod maškar se uskuteční v 11 a 14 hodin. Po celý den se bude v chalupách předvádět lidové umění a řemesla, péct masopustní koblihy a pořádat vepřové hody.
15. ročník festivalu masopustních tradic v obci Stráni bude uspořádán ve dnech 8.-12.2.2002.

Následně proběhne dne 31. 1. 2002 ve 13:00 hodin „živá" prezentace masopustu v informačním centru ČCCR na Staroměstském náměstí 6.

© 1999-2018 Hotel Fontána, s.r.o. - Ubytování Svitavy.
Kontaktní e-mail info@cestovni-ruch.cz. Informace a pravidla Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno vyjma odborných prací pro školní či vědecké účely v případě, že budou respektována pravidla citace a uvedení zdroje.