cestovni-ruch.cziCOT.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents
logo cestovni-ruch.cz

 Databáze dodavatelů
 Reality v CR
 Hotelnictví
 Cestovní kanceláře
 Pohostinství
 Lázeňství
 Hoteloví podvodníci
 Informační zdroje
 Zákony a vyhlášky
 Evropská unie
 Letecká doprava
 Výstavy a veletrhy
 Vzdělávání
 Statistika
 Kategorizace
 Diskuzní fóra
 Reklama a kontakt
 
RSS 2.0.
Partneři serveru:
COT Business
Agentura CzechTourism

Změny v souvislosti se schválením novely zákona č. 159/99 Sb.


·27.06.2006 | Vít Pechanec
·01.07.2006 | Karel Wágner | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·15.06.2006 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·30.05.2006 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat

Poslat emailem Poslat e-mailem  Komentovat
Příspěvek od Vít Pechanec z 27.06.2006

V souvislosti s novelou zákona o některých podmínkách v cestovním ruchu zasílám osvětlení z Ministerstva pro místní rozvoj týkající se hranice mezi nabídkou cestovní kanceláře a agentury:

"Nabízet a prodávat dvě (resp. více než jednu) služby cestovního ruchu za souhrnnou cenu může pouze cestovní kancelář.

Cestovní agentura může prodat jednu službu cestovního ruchu (ať už jde o ubytování, nebo dopravu, či cokoliv jiného ve smyslu § 1 odst. 1 písm. c) zákona č. 159/1999 Sb) a zprostředkovat k ní prodej další služby CR. Vzniknou tak dva smluvní vztahy. Zákazníkovi tak vzniknou dva smluvní vztahy - jeden s cestovní agenturou a druhý s dopravcem (nebo ubytovatelem)."

Z toho vyplývá, že při posuzování je nezbytné rozlišit stav, s kým je uzavírán smluvní vztah. Pokud jsou subjekty odlišné, postačuje živnost na cestovní agenturu.

"Pokud vznikne případ, že si zákazník jeden den vybere z Vašeho katalogu ubytování a následující den se rozhodne i pro dopravu, je přípustné mu tyto dvě služby prodat. Avšak musí být splněna podmínka, že k tomu došlo z vůle zákazníka a nikoliv na základě nabídky cestovní agentury."

Dále doplňuji informaci týkající se živnostenského oprávnění:

"Sděluji, že není možné zprostředkovat prodej služby CR (např. ubytování) na základě živnostenského oprávnění "Zprostředkování obchodu a služeb". Obsahová náplň volné živnosti Zprostředkování obchodu a služeb (viz. nařízení vlády č. 469/2000 Sb., výslovně uvádí, že obsahem živnosti není zprostředkování prodeje zájezdů a jiných služeb cestovního ruchu. Naopak tyto činnosti jsou svěřeny výlučně cestovním agenturám a kancelářím. Jinými slovy řečeno, pokud někdo zprostředkovává prodej služeb CR dopouští se tím, podle živnostenského zákona, neoprávněného podnikání. "

Mgr. Renata Králová
odbor práva a státního dohledu
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské nám 6
110 15 Praha 1
tel: +420 224861198

© 1999-2018 Hotel Fontána, s.r.o. - Ubytování Svitavy.
Kontaktní e-mail info@cestovni-ruch.cz. Informace a pravidla Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno vyjma odborných prací pro školní či vědecké účely v případě, že budou respektována pravidla citace a uvedení zdroje.