Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení nově od roku 2006 - cestovni-ruch.cz
cestovni-ruch.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents
logo cestovni-ruch.cz

 Databáze dodavatelů
 Reality v CR
 Hotelnictví
 Cestovní kanceláře
 Pohostinství
 Lázeňství
 Hoteloví podvodníci
 Informační zdroje
 Zákony a vyhlášky
 Evropská unie
 Letecká doprava
 Výstavy a veletrhy
 Vzdělávání
 Statistika
 Kategorizace
 Diskuzní fóra
 Reklama a kontakt
 
RSS 2.0.

Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení nově od roku 2006


·08.12.2005 | Vít Pechanec

Poslat emailem Poslat e-mailem  Komentovat
Příspěvek od Vít Pechanec z 08.12.2005

Tisková zpráva 8.12.2005

Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení nově od roku 2006

Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení vznikla před více než dvěma lety z podnětu odborných sdružení Národní federace hotelů a restaurací ČR a HO.RE.KA ČR Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu, která zastupují zájmy provozovatelů ubytovacích a gastronomických zařízení v České republice a za podpory Ministerstva pro místní rozvoj, agentury CzechTourism, Sdružení českých spotřebitelů a Sdružení obrany spotřebitelů ČR. Hlavním důvodem jejího vzniku byla nutnost zajistit a deklarovat kvalitu a úroveň vybavení ubytovacích zařízení podle kategorií a tříd a učinit tak tuto službu přehlednou z pohledu hosta i z pohledu provozovatelů samotných. Do projektu klasifikace se pak zapojilo také ostravské profesní sdružení Unihost.

Navíc nastavení jasných parametrů je do budoucna dobrým nástrojem pro zajištění spravedlivého tržního prostředí. V současné době je toto osvědčení o klasifikaci dobrovolné, je však jen otázkou času, efektivní komunikace a důsledného marketingu, aby si sami hosté a jejich zprostředkovatelé (cestovní kanceláře a agentury, internetové portály) uvědomili, že je pro ně jistou zárukou upřednostňovat certifikovaná zařízení, která garantují jistý standard ať již vybavením, tak šíří služeb. Zákazník tak jistě v poměrně krátké době sám začne vyvíjet svou preferencí tlak na podnikatele, aby svá zařízení certifikovali.

Je třeba říci, že porovnáním současného systému se systémy používanými v některých státech EU, je naše Oficiální jednotná klasifikace ubytovacích zařízení ČR tak, jak v současnosti funguje, na velmi dobré úrovni a plně srovnatelná s evropskými státy, které jsou uznávány jako významné turistické destinace. Poděkování za tento stav patří všem členům týmu a subjektům, které se na přípravě projektu klasifikace podílely. S postupem času se však dnes objevují další požadavky a trendy. Také zkušenosti klasifikační komise přinášejí potřebu změn. Tuto nutnost a význam pravidelné aktualizace systému si uvědomují i naši evropští kolegové. HOTREC jako zástupce evropských provozovatelů hotelů a gastronomických zařízení za tímto účelem mimo jiné vydal v září letošního roku své doporučení, které by mělo sloužit jako inspirace nejen pro státy zavádějící klasifikaci ubytovacích zařízení, ale též pro ty, jež tento „hvězdičkový“ systém již používají a uvažují o případné budoucí inovaci.

Oficiální jednotnou klasifikaci ubytovacích zařízení platnou pro období 2006-9 naleznete v současné době na adrese http://www.horeka.cz/download/klasifikace2006.pdf . Klasifikační komise, zastoupená všemi subjekty zmíněnými v úvodu tohoto článku, původní systém aktualizovala. Aktualizace vychází ze studií a porovnání evropských systémů, doporučení HOTREC a v neposlední řadě připomínek samotných provozovatelů ubytovacích zařízení.

Co bylo hlavními cíli, které si komise stanovila?

- Přibližovat postupně OJK doporučením a harmonizaci systému tak, jak ji předkládá HOTREC
- Zrevidovat a rozšířit specifikaci požadavků u jednotlivých tříd na základě nových trendů a požadavků zákazníků
- Umožnit flexibilitu systému – minimální limity (namísto současného požadavku na 100% plnění všech parametrů)
- Zajistit důsledný systém kontroly před přidělením a následném obnovování klasifikace
- Zajistit větší transparentnost pro hosty – informovat o rozdílech v jednotlivých třídách – co mohou očekávat
- Větší, systematická a cílená propagace a podpora klasifikace

Jaké jsou tedy hlavní změny, platné od roku 2006?

V první řadě délka platnosti se prodlužuje na 4 roky. Systém je více flexibilní a dává žadatelům i komisi větší volnost. Jednotlivé požadavky jsou totiž nově rozděleny na povinné a tzv. povinně volitelné. Z povinně volitelných bude muset žadatel splnit cca 70 %, aby mohl klasifikační znak získat. To mu přináší jistou flexibilitu, kdy může sám zvážit, které požadavky jsou pro něj finančně tak náročné, že je musí realizovat postupně, nebo případně jisté prvky (v rozsahu 3 – 9 bodů podle třídy) vynechat. Na straně druhé byla klasifikace rozšířena o některé služby, které jsou z pohledu dnešního zákazníka klíčové, a byl vytvořen systém pravidelné kontroly, kdy při udělení znaku a následně při každém obnovení bude zařízení navštíveno zpočátku anonymní kontrolou, která až po prvotní prohlídce zařízení bude kontaktovat provozovatele a projde s ním celý kontrolní list, který je součástí přiloženého dokumentu. Nově je také možné certifikovat i dependance.

Věříme, že zavedené změny budou mít pozitivní vliv na zvýšení počtu certifikovaných zařízení a také na další zvyšování kvality poskytované našim domácím i zahraničním turistům.

Za klasifikační komisi
Václav Stárek

www.horeka.cz
www.nfhr.cz
www.unihostostrava.cz

© 1999-2023 Hotel Fontána, s.r.o. - Ubytování Svitavy.
Kontaktní e-mail info@cestovni-ruch.cz. Právní doložka Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno vyjma odborných prací pro školní či vědecké účely v případě, že budou respektována pravidla citace a uvedení zdroje.