HO.RE.KA ČR - Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu - sloučena s Asociací hotelů a restaurací 25.10.2006 - cestovni-ruch.cz
cestovni-ruch.czCZeCOT.infoWMP.czXMLevents
logo cestovni-ruch.cz

 Databáze dodavatelů
 Reality v CR
 Hotelnictví
 Cestovní kanceláře
 Pohostinství
 Lázeňství
 Hoteloví podvodníci
 Informační zdroje
 Zákony a vyhlášky
 Evropská unie
 Letecká doprava
 Výstavy a veletrhy
 Vzdělávání
 Statistika
 Kategorizace
 Diskuzní fóra
 Reklama a kontakt
 
RSS 2.0.

HO.RE.KA ČR - Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu - sloučena s Asociací hotelů a restaurací 25.10.2006


·19.06.2006 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·19.01.2005 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·23.11.2004 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·26.10.2004 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·15.10.2004 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·01.03.2004 | pivodum | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·07.11.2003 | Milan Rambousek - HO.RE.KA ČR | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·07.11.2003 | Milan Rambousek - HO.RE.KA ČR | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·18.10.2003 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·25.06.2003 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·25.06.2003 | Vít Pechanec
·03.06.2003 | Ales Dockal | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·18.05.2003 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·21.05.2003 | Martina Marianová | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·03.03.2003 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat
·04.05.2002 | Vít Pechanec | Zobrazit Zobrazit Poslat emailem Poslat

Poslat emailem Poslat e-mailem  Komentovat
Příspěvek od Vít Pechanec z 25.06.2003

Je návrh novely zákona o DPH pro restauratéry dobrý či ne ?

Dne 22. května 2003 schválila poslanecká sněmovna novelu zákona o DPH. Pro její uvedení do praxe zbývá ještě souhlas senátu a pana prezidenta.
Z poměrně rozsáhlé novely si dovolím upozornit na několik podstatných změn, které budou akceptovány jak po 1. 1. 2004, tak i po vstupu do EU. Ve snížené sazbě poté zůstanou pouze:
* potraviny
* léky a prostředky zdravotnické techniky
* noviny a časopisy
* služby ubytovací
* přeprava cestujících
* dodávka tepelné energie a teplé vody a stavební práce určené k bydlení
(u těchto dvou služeb vyjednáno přechodné období do 31. 12. 2007)
POZOR - a také restaurační služby, kde však Ministerstvo financí čeká změnu legislativy EU, která tento krok umožní.

A zde je jádro celého problému. O současném stavu bylo již popsáno mnoho stan. Mnohé argumenty byly vyslyšeny při změně sazeb restauračních služeb k 1. 4. 2000. Kritici těchto změn se stále odvolávali na stanovisko Komise EU, která předepisuje pro restaurační služby sazbu základní. Rozbor šesté směrnice ES (77/388/EHS) v platném znění, která řeší problematiku DPH, však tak jednoznačný není, což dokumentuje i skutečnost, že prakticky polovina stávajících členských zemí má restaurační služby zařazené mezi služby se sníženou sazbou. Co tyto země porušily? Nebo snad jisté zákony pro ně neplatí? Domnívám se, že ani jedno, ani druhé. Pouze této směrnice využily ve svůj prospěch díky přechodným ustanovením ve směrnici citovaným.
V závěru loňského roku byla zveřejněna Rezoluce Evropského parlamentu ke zprávě Komise EU, vydané v součinnosti Evropského parlamentu s Evropskou radou, Výborem pro ekonomické a sociální záležitosti a Výborem pro regionální politiku týkající se oblasti rozvoje cestovního ruchu Evropy (COM(2001)665-C5-0077/2002-2002/2038(COS)). Jedná se o nejvýznamnější dokument posledních let, který obsahuje prakticky kompletní soubor doporučení jednotlivým členským státům EU, včetně států „čekatelů“. Tento dokument má oslovit odpovědné zákonodárné osoby zemí EU z hlediska vnitrostátní legislativy, ale obsahuje také prvky multidisciplinárního charakteru, tedy takové, jako např. požadavek daňového zvýhodnění podnikání v cestovním ruchu.
První část Rezoluce stanovuje váhu, ale také problémy cestovního ruchu. Pro zajímavost uvedu, že cestovní ruch zajišťuje okolo 5-ti % HDP a až 12 % s aktivitami, které generuje v dalších odvětvích (doprava, maloobchod apod.), přičemž tyto hodnoty vykazují rostoucí trend. Pro problematiku DPH je nejdůležitější bod L této části: „se zřetelem na nedostatky v harmonizaci právních norem členských států, pokud jde o požadované snížení DPH ve službách s vysokým podílem lidské práce, kde je zejména znepokojivá situace v restauračních provozech, ....“
Následující části popisují strategii udržitelnosti cestovního ruchu obecně, poté z pohledu jako zdroje zaměstnání a v závěru jak pozitivně reagovat na obtížnou ekonomickou situaci. A v této části pod bodem 46 je následující výzva Evropského parlamentu: „vyzývá Komisi, aby v co nejkratším možném termínu vypracovala návrh, který by zahrnoval restaurační provozy a další až dosud nezohledněné služby cestovního ruchu do seznamu sektorů, majících právo na
nižší daňové sazby. Menší daňové zatížení by vedlo ke zkvalitnění práce a k možnosti modernizace, a tím k podpoře evropského cestovního ruchu v mezinárodní konkurenci,“
Váha tohoto dokumentu přinesla první ovoce. EFFAT, což je organizace národních odborových svazů z 35 evropských zemí reprezentující zájmy téměř tří miliónu zaměstnanců v zemědělství, stravovacích službách a turismu, výrazně podpořil iniciativu francouzské vlády. Ta dne 23. ledna 2003 oficiálně vyzvala k praktické aplikaci Rezoluce Evropského parlamentu k cestovnímu ruchu a požádala o uskutečnění konkrétních kroků směřujících k redukci DPH v celém stravovacím sektoru. Francouzský ministr pro evropské záležitosti pan Noëlle Lenoir seznámil s francouzským memorandem pro použití snížené sazby svého německého ministerského kolegu a společně poté oslovili vlády Velké Británie, Itálie a Švédska. Nás jistě bude zajímat, že předložené argumenty plně korespondují s těmi, které sdružení HO.RE.KA ČR předložilo v červnu loňského roku našim vládním a ministerským složkám. Rád bych pouze zmínil, že i tyto evropské veličiny konstatují, že 8 členských zemí (tam, kde jsou restaurační služby zařazeny do sazby základní) pouze nevyužilo použití výjimky na aplikaci snížené sazby a ne naopak. Tento argument já osobně považuji za zásadní. V podmínkách Francie byla současně navržena pro stravovací služby hodnota 5,5 % DPH. Tato daňová změna má s ohledem na časový horizont a regionální charakter přinést cca 45.000 nových pracovních míst.
Počátkem jara sdělil v jednom rozhovoru pro tisk ekonom Petr Dvořák, který se podílí na vládních návrzích současné vlády: „ sazba u ubytovacích a stravovacích služeb byla v roce 2000 snížena z původních 22 procent, a jelikož EU uvažuje o stejném kroku, mohou zůstat návštěvníci restaurací klidní, kvůli dani by se zdražovat nemělo.“ Výše uvedená schválená novela mu dala jasně za pravdu. Mimochodem v podobném duchu informovala naše sdružení již v závěru loňského roku písemně ing.Yvona Legierská, náměstkyně ministra financí.
Vývoj problematiky DPH, který nám všem bytostně leží na srdci, je momentálně optimističtější než zhruba před rokem, kdy jsme měli na stole návrh novely zákona o DPH z dílny předchozí vlády a byl z pohledu našeho oboru tristní.
Dle posledních neověřených zpráv ve Francii, jako hlavním iniciátoru legislativní změny, k přesunu DPH restauračních služeb do sazby snížené skutečně došlo. Nyní leží největší váha na evropské Komisi, ale ani my ještě nemáme právo usnout na vavřínech. Navíc postup uplatněný Francií vyvolává dojem, že navzdory různým prohlášením má stále velkou vnitřní rozhodovací pravomoc každá vláda. I proto musí být stále naše argumenty slyšet.
Šestá směrnice současně ve své preambuli stanoví, že do 31. 12. 2005 musí být provedeny práce přímo související s přesným a jednoznačným zatříděním zboží a služeb do daňových pásem.
A to je termín, kdy i my budeme mít právo se vyjádřit, kdy i náš hlas (mám na mysli hlas naší země) bude brán v potaz. Jsem osobně pyšný, že HO.RE.KA ČR významně působí na tomto poli, že její argumenty byly partnery v jednání akceptovány a že se snažila hájit naše restauratéry a hoteliéry tak, jak se na kvalitní profesní sdružení sluší. Současně jsem rád, že v této problematice jsou všechna profesní sdružení u nás zajedno. Každé svou vlastní cestou prosazuje stejnou myšlenku. Díky jim. A současně díky všem, kteří nám rozumí. Vždyť se začínají množit názory, že tento obor získává postupně u hostů respekt, uznání. Již se nemusíme stydět za to co děláme, jak to děláme a v jakém prostředí to děláme.

Na otázku položenou v nadpisu ale ať si odpoví každý sám.
A pokud snad někoho zajímá má odpověď ? Zde je - ano je a věřím, že i zůstane.

Ing.Václav Dort
viceprezident HO.RE.KA ČR

© 1999-2023 Hotel Fontána, s.r.o. - Ubytování Svitavy.
Kontaktní e-mail info@cestovni-ruch.cz. Právní doložka Publikování nebo další šíření obsahu serveru je bez písemného souhlasu zakázáno vyjma odborných prací pro školní či vědecké účely v případě, že budou respektována pravidla citace a uvedení zdroje.